Niemodlin | Transport publiczny (PKS) nie dla nas.

przez Mieszkaniec

PKS Opole od 1 lipca 2019 roku zawiesiło kolejne kursy autobusowe z Opola przez wioski do Niemodlina, jak również z Niemodlina do Nysy. Mieszkańcy sołectw z niecierpliwością czekali na połączenia autobusowe, które zniwelowałyby wykluczenie. Wiele osób zamieszkujących wsie to osoby starsze, chore, niepełnosprawne, dla których dojazd do lekarza, czy sklepu wiąże się właśnie z podróżą do Niemodlina lub Graczy.

Niestety pierwsze granty programu rządowego dofinansowujące przewozy autobusowe rozdano. Na liście próżno szukać Niemodlina, zwyczajnie nasza gmina nie otrzymała dofinansowania. Wnioski złożyły m.in. gminy: Grodków, Zdzieszowice, Gogolin, Krapkowice. Tym samym najprawdopodobniej nie doczekamy się nowych połączeń PKS. Marzeniem pozostaje choćby połączenie z Tułowicami, gdzie można by było skorzystać z PKP. Dlaczego tak jest, odpowiedź przeważnie jest jedna: "brak pieniędzy".

A gdy są, to się o nie nie staramy?

Przeglądając przegłosowane ostatnio zmiany w budżecie dostrzec można, że wydaje się pieniądze na projekty można powiedzieć abstrakcyjne. Wiele z nich niestety z różnych względów nigdy nie doczeka się realizacji. Część projektów jest aktualizowana, dopłaca się więc kolejne kwoty do tego samego zadania, bez skutku.

Takie zabieg głównie mają na celu uspokajanie opinii publicznej, która słyszy o projekcie i uważa, że inwestycja będzie zrealizowana. Nic bardziej mylnego, tak było tuż przed wyborami samorządowymi w 2018 roku np. z wizualizacją remizy w Krasnej Górze, budową nowych punktów świetlnych na terenie gminy itp. itd.

Przedstawiam projekt budżetu, przegłosowany na sesji w dniu 2.09.2019r. Polecam propozycje od pozycji 16 w dół.

Źródło materiału: UCHWAŁA NR XIII/ /19 RADY MIEJSKIEJ W NIEMODLINIE
z dnia 2 września 2019 r. w sprawie zmian budżetu Gminy Niemodlin na rok 2019