Czy mienie gminne jest ubezpieczone?

przez Nd

Odpowiedź na pytanie czy mienie gminne jest ubezpieczone oraz związane z tym kwestie finansowe i zarządcze stanowią istotną problematykę, która została poruszona przez jednego z naszych czytelników.

Pragnie on zwrócić uwagę na trudności, jakie pojawiły się w ostatnim czasie, szczególnie od momentu pożaru kamienicy w centrum Niemodlina, który miał miejsce w czerwcu 2023 roku. Więcej o tym pożarze kliknij w link obok >>> Tutaj <<<

Wspomniana kamienica była miejscem zamieszkania dla lokatorów korzystających z mieszkań komunalnych, lecz obecnie jest to jedynie pustostan, gdyż mieszkańców ewakuowano. Warto podkreślić, że w 2016 roku przeszła ona remont, stając się chwilowo ozdobą niemodlińskiego rynku. Jak wyglądała po remoncie zobacz klikając w link obok >>> Tutaj <<<

Jednak od czasu pożaru minęło już dziewięć miesięcy, a poza prowizorycznym zabezpieczeniem dachu folią, nie podjęto żadnych działań. Taki "zabezpieczony" budynek narażony był na dewastację podczas zimy. Nasz czytelnik zastanawia się, czy kamienica była ubezpieczona, i jeśli tak, dlaczego budynek nadal niszczeje.

Podobna sytuacja miała miejsce w Radoszowicach, gdzie spłonęło zaplecze sportowe przy boisku, które zostało wybudowane dzięki pracy mieszkańców i ówczesnego sołtysa. Okazało się, że budynki te nie były w ogóle ubezpieczone. Urząd tłumaczył, że nie stanowiły one własności gminy, mimo że zostały postawione na działce należącej do gminy. Niemniej jednak, w przeszłości środki budżetu gminy były przeznaczane na remont tych budynków. Nasz czytelnik zwraca uwagę na paradoks, że jeśli te budynki nie były własnością gminy, to dlaczego środki publiczne były inwestowane w nieruchomości niebędące własnością gminy.

Również sytuacja z przedszkolem budzi zainteresowanie naszego czytelnika. Jeśli było ono ubezpieczone, i wszystkie formalności zostały spełnione, to dlaczego gmina nie inwestuje odszkodowania w wyposażenie przedszkola tymczasowego.

Jakie są Państwa przemyślenia, czy doszło do zaniedbań ? Zapraszamy do komentarzy i wyrażenia swojej opinii.

Dziękujemy za nadesłany materiał , redakcja.

Źródło fotografii : internet, nto.pl,